Tajemniczy komandytariusz

Tajemniczy komandytariusz

Pojęcie spółki komandytowej jest również dobrze znane osobom zajmującym się biznesem. W pewnych okolicznościach jest to bardzo efektywna formuła prowadzenia interesów, choć stanowi spore ryzyko i obciążenie dla jednego ze wspólników. Chodzi o komplementariusza, który najczęściej jest szefem oraz inicjatorem powołania spółki do życia. Komplementariusz to wspólnik, który za zobowiązania i długi firmy odpowiada całym swoim majątkiem.

Możliwe jest wyznaczenie więcej niż jednego komplementariusza, co wydaje się praktyką rozsądną i uczciwą. Jeśli dojdzie do sytuacji kryzysowej, szansa na spłatę zadłużenia jest większa. Pozostali wspólnicy, zwani zgodnie z zapisami prawa komandytariuszami, odpowiadają jedynie do wysokości własnych wkładów.

Z powyższego wynika jasno, że zdecydowanie lepiej być w takiej spółce udziałowcem mniejszościowym, bo w razie kłopotów komornik nie puści nas w skarpetkach. Specyficzną cechą spółki komandytowej jest jej nazwa.

Powinna składać się z imienia i nazwiska jednego lub kilku wspólników odpowiadających całym majątkiem za wierzytelności (chodzi o komplementariuszy). Co do umowy spółka komandytowa musi przyjąć postać aktu notarialnego. Skorzystanie z usługi rejenta jest zatem koniecznością.

Spółka komandytowa powstaje w momencie jej wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Wcześniej należy złożyć w sądzie stosowny wniosek. Zawiera on rzecz jasna informacje na temat komplementariuszy oraz komandytariuszy spółki.

www.catsbandcrushes.com

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *